Вівторок
26.11.2024
23:40
Категорії розділу
Новини, події [3]
(опис новин, подій, що можуть бути цікавими всій громаді)
Сучасний Голятин [1]
(про сьогодення села і людей в ньому)
Особистості [5]
(про відомих земляків)
Історія [10]
(наша минувшина)
Книга пам"яті [1]
(тут згадуємо наших земляків, що відійшли у вічність)
Cтатті
[09.12.2010][Історія]
Історія с. Голятин (0)
[15.12.2010][Особистості]
Степан Федорович Фединишинець (0)
[07.01.2012][Історія]
Сторінки зошита учня Облящанської школи (1930-і роки) (0)
[23.12.2010][Особистості]
Дмитро Іванович Блецкан (1)
[09.12.2010][Сучасний Голятин]
Голятин - село козацьке (0)
Відео
[22.12.2010][Відео]
Міжгір'я 2010р. "Усе найкраще попереду" (0)
[09.12.2010][Відео]
Міжгірщина (0)
[01.06.2011][Відео]
Рекітське сузір'я - 2010. Сьомий міжнародний фестиваль обдарованих дітей. Частина 1 (0)
[01.06.2011][Відео]
Рекітське сузір'я - 2010. Сьомий міжнародний фестиваль обдарованих дітей. Частина 2 (0)
[22.12.2011][Відео]
Рекітське сузір'я - 2007. Четвертий міжнародний фестиваль обдарованих дітей. Частина 1 (0)
Фото
Пошук
... за словами
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Голятин & Обляська

Каталог статей

Головна » Статті » Особистості

Дмитро Іванович Блецкан


Доктор фізико-математичних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1989). Д. І. Блецкан народився 7 листопада 1946 р. в с. Голятин Міжгірського району Закарпатської області. Після закінчення Голятинської середньої школи з 1962 до 1967 рр. навчався на фізичному факультеті Ужгородського державного університету. Трудову діяльність розпочав старшим лаборантом кафедри загальної та неорганічної хімії УжДУ. З березня 1969 р. працює інженером науково-дослідного сектора університету. В 1969–1972 рр. навчається в аспірантурі при кафедрі фізичних основ мікроелектроніки УжДУ.

З перших кроків наукової діяльності його основним напрямом стало напівпровідникове матеріалознавство, зокрема, технологія одержання шаруватих кристалів (йодидів та халькогенідів IV i V груп Періодичної таблиці Менделєєва). Паралельно з удосконаленням технології одержання шаруватих кристалів типів і здійснював комплексні дослідження електричних, фотоелектричних та оптичних властивостей цих кристалів, спрямовані на вияснення дуже важливих з фундаментальної точки зори питань проявлення двовимірності, характерної для шаруватих сполук, у процесах формування їх фононних спектрів і електронних властивостей. Стажувався в лабораторіях Інституту фізики напівпровідників НАН України (м. Київ), які очолюють всесвітньовідомі вчені – академік НАН України М.П. Лисиця і член-кор. НАН України М.К. Шейнкман і є їх учнем. В травні 1973 р. Д.І. Блецкан в Інституті фізики напівпровідників НАН України успішно захистив кандидатську дисертацію (зі спеціальності фізика напівпровідників та діелектриків) на тему: «Одержання та напівпровідникові властивості монокристалів і плівок BiI3».
Після закінчення аспірантури і захисту кандидатської дисертації Д. І. Блецкан працює асистентом кафедри фізичних основ мікроелектроніки, а з червня 1976 р. на кафедрі фізики напівпровідників УжДУ. Успішно продовжує займатися науковими дослідженнями в галузі напівпровідникового матеріалознавства, зокрема, фізикою невпорядкованих конденсованих систем, де особливе місце посідали дослідження халькогенідних склоподібних напівпровідників. У процесі вивчення шаруватих кристалічних дихалькогенідів германія виявилось, що вони є добрими склоутворювачами. Це дозволило йому створити новий напрям у фізиці конденсованих систем – роль близького і далекого порядків у формуванні коливних спектрів і електронних властивостей впорядкованих і невпорядкованих напівпровідників на прикладі кристалічних і склоподібних халькогенідів германія. Саме результати цих досліджень склали зміст докторської дисертації "Фононні спектри і електронні явища у впорядкованих і невпорядкованих халькогенідів германія”, яку він успішно захистив у червні 1985 р. в Інституті фізики напівпровідників НАН України. Про актуальність і важливість виконаних досліджень в області технології і фізики халькогенідних склоподібних напівпровідників свідчить присудження йому в 1989 р. Державної премії України в галузі науки і техніки. У червні 1988 р. за досягнення в педагогічній діяльності та підготовку наукових кадрів колегія Мінвузу СРСР присвоїла Д.І. Блецкану вчене звання професора.
Опираючись на значний досвід роботи в галузі напівпровідникового матеріалознавства і колектив висококваліфікованих технологів, професор Д.І. Блецкан разом зі своїм старшим братом професором Миколою Блецканом, Президентом Ради директорів НПЦ «Сапфір» (м. Москва-Зеленоград, Росія), створили в 1991 р. в м. Ужгороді унікальну науково-виробничу фірму "Технокристал”, основним видом діяльності якої є промислове вирощування об’ємних кристалів сапфіра. Останні набули широкого використання в мікро- та оптоелектроніці, медицині, годинниковій промисловості, лазерній техніці тощо. За значні досягнення у розвитку високих технологій проф. Блецкан Д.І. є номінантом видання «Золота книга ділової еліти України»: Київ, 2000 р., а 2 червня 2005 р. обраний дійсним членом Російської Академії інженерних наук ім. А.М. Прохорова. В даний час працює на посаді професора кафедри фізики напівпровідників УжНУ, а за сумісництвом – директором науково-виробничої фірми «Технокристал». Галузь наукових інтересів: технологія кристалів сапфіру та шаруватих кристалів, фізика електронних і фононних процесів у цих кристалах. Має понад 150 наукових статей, 20 авторських свідоцтв на винаходи СРСР і патенти України. На Всеукраїнському конкурсі «Винахід-2001», який проводився Державним департаментом інтелектуальної власності України, патент № 33255 А «Спосіб одержання оксиду алюмінію» визнано переможцем. Наукові розробки професора Блецкана Д.І. та його учнів у вигляді стенда «Кристали сапфіру та вироби з нього» демонструвалися на Всесвітній виставці «Експо-2000» у Ганновері (Німеччина), та Міжнародних виставках високих технологій у Хайдарабаді (Індія) і Цзинані (Китай) у 2003 р. Співавтор двох навчальних посібників: Блецкан Д.І., Горват А.А. електричні вимірювання і електровимірювальні прилади. – Ужгород: УжДУ, 1999. – 124 с.; Блецкан Д.І., Горват А.А. Фізичний практикум (електрика і магнетизм). – Ужгород: УжДУ, 1999. – 176 с. Автор однієї монографії – Блецкан Д.И. Кристаллические и стеклообразные халькогениды Si, Ge, Sn и сплавы на их основе. – Ужгород: «Видавництво «Закарпаття»», 2004, – Т. І, – 292 с.
Категорія: Особистості | Додав: arvidas (23.12.2010)
Переглядів: 1624 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: